Terasa
Terasa - jak ji navrhnout
V tomto článku se budeme podrobněji věnovat terasám u rodinných domů. Postupně projdeme následující oblasti:

Účel - k čemu bude sloužit terasa
její funkce, stolování, gril, relax, hry

Orientace terasy
J, S, Z, V

Propojení terasy s domem
kuchyň, jídelna, obývací pokoj, ložnice

Stínění a překrytí terasy
pergoly, plachty, stromy

Materiál terasy
dlažba, dřevo - kompozit, litá - teraco
Účel - k čemu bude sloužit terasa
Důležité je v první řadě vědět, k čemu vám má terasa sloužit – k zábavě, rodinným oslavám, grilování nebo k relaxaci a odpočinku po náročném dni. Od toho se odvíjí její potřebná velikost, umístění vůči domu, orientace na světové strany nebo použité materiály.

Rodinné oslavy a grilování
Pokud nám má terasa například sloužit pro rodinné oslavy a grilování, je důležité vědět, jak velký stůl potřebujeme umístit na terasu. Běžný stůl má šířku řekněme 80-100cm a délka pro 1 osobu je zhruba 60cm. Takže chceme-li na terasu umístit stůl pro 8 osob, bude mít přibližně velikost 100x240cm. Kolem stolu potřebujeme ještě místo pro židle a samozřejmě prostor pro chození kolem židlí, takže ideální velikost terasy s takovým stolem by byla alespoň 350x500cm. Takové terasy je nutno propojit s kuchyní nebo jídelnou v domě.

Relaxační terasy
Pokud nám má terasa sloužit čistě k relaxaci, to znamená, že si tam chceme pravděpodobně umístit lehátka, případně zahradní pohovku nebo zavěšenou houpačku. Její rozměry musíme v takovém případě znovu určit podle rozměrů vybraného terasového nábytku. Relaxační terasy bývají propojeny s ložnicí nebo obývacím pokojem a často jsou napojeny na část zahrady, kde se nachází bazén nebo vířivka.

Orientace terasy
Terasa - orientace vzhledem k domu
Jižní strana
Většina lidí si volí terasu orientovanou na jižní stranu. Výhodou jižní strany je více tepla a slunce na jaře a podzim, avšak v létě je třeba ji stínit, protože bude na ní nesnesitelně teplo.  

Severní strana
Severně orientované terasy, zastíněné hmotou domu, jsou příjemné k posezení v létě, avšak na jaře a na podzim bude na nich chladno. Kromě toho bude na nich méně světla, protože budou téměř celý den v chládku.

Východní strana
Terasy orientované na východ jsou poměrně výhodné v tom, že na ně nebude svítit intenzivně odpolední slunce, je to takový kompromis mezi jižní a severní orientací.

Západní strana
Terasy orientované na západ jsou podle nás nejméně vhodné, jelikož odpolední intenzivní slunce bude na ně svítit dlouho do večera. Problémem oproti jižní orientaci je, že v pozdějších odpoledních hodinách, kdy je slunce níže na obloze, tak je nelze vhodně zastínit.

Propojení terasy s domem
Terasa může být s domem propojena přes kuchyň, obývací pokoj, jídelnu nebo i ložnici – záleží to zejména na tom, k čemu vám má terasa sloužit. Pokud má terasa sloužit ke stolování, oslavám nebo grilovačkám, nejvhodnější je propojit ji s kuchyní nebo jídelnou. Pokud k relaxaci jako intimní místo, pak je to právě ložnice. Nejobvyklejší propojení je však s obývacím pokojem, kdy je to kompromis mezi oběma funkcemi – relaxem i stolováním.

Samotné propojení s domem může být provedeno otevíravými nebo posuvnými dveřmi. Posuvné dveře jsou sice dražší řešení, ale myslíme si, že také vhodnější. Jejich výhodou je, že lze otevřít větší plochu (běžně i do 2,5m šířky) a lépe tím propojit interiér s exteriérem. Kromě toho nezabírají místo v otevřeném stavu a nehrozí jejich zabouchnutí z důvodu průvanu. Síťky proti hmyzu lze instalovat na otevíravé i posuvné dveře – u posuvných je to však dražší nakolik je třeba použít speciální plysované síťky.
Stínění a překrytí terasy
Terasy lze stínit pevnými nebo otevíravými pergolami, stínícími plachtami, hmotou domu, vysunutou střechou nebo i stromy.

Vysunutá střecha domu
Jedná se o nejběžnější řešení stínění a překrytí terasy. Toto řešení je obzvlášť praktické u projektů bungalovů, kde je terasu vhodné mírně zasunout do hmoty domu. Výhodou je, že terasu budeme moci používat i v dešti. Nevýhodou je, že bude trvale zastíněna i řekněme v zimě, kdy bychom chtěli víc slunce v interiéru. Celkově bude místnost za terasou poněkud tmavší.
Terasa - Stínění vysunutou střechou
Stínění terasy vysunutou střechou domu - ukázka z našeho projektu rodinného domu i110
Pevné pergoly
Jsou srovnatelné s vysunutou střechou domu. Jejich výhodou oproti pevné střeše je, že si je umíme tvarově přizpůsobit přesně podle požadavků terasy, na rozdíl od střechy domu, kterou nemůžeme libovolně tvarovat.

Otevíravé pergoly
Stejné jako pevné pergoly s tím rozdílem, že lamely na jejím vrchu se dají natáčet (motorem), čímž odpadá nevýhoda s nežádoucím stíněním na podzim a v zimě
Terasa - Stínění pevnou pergolou
Stínění pevnou pergolou - ukázka z našeho projektu rodinného domu i116
Stínicí plachty
Jejich výhodou je, že je lze výškově nastavovat a tím lépe zastínit i na západ orientované terasy, kde řekněme běžná pergola už nepomůže. Jsou cenově dostupnější. Nevýhodou je, že jsou poměrně tenké a stín, který vytvoří není takový stín, jak nám vytvoří střecha domu, nebo řekněme hustý strom, takže bude pod nimi pocitově tepleji.

Hmota domu
U patrového domu můžeme stínit terasu i hmotou domu, např. vysunutím patra nad terasu a podobně. Jedná se o dobrý způsob stínění, neboť dům v celé své hmotě se nepřehřeje od slunce tak rychle jako pergola. Nevýhodou je stejně jako u vysunuté střechy, že nám stíní celoročně.

Stromy
Opadavé stromy mají výborné stínící vlastnosti. Nepřehřejí se tak jako pergoly nebo stavební konstrukce, protože táhnou do sebe vláhu ze země. V zimě a na podzim nám zase nebudou stínit, protože listy jim opadají. Nevýhodou je, že na podzim budeme muset uklízet listy z terasy a během jara a léta může být pod stromem větší nepořádek kvůli ptákům nebo plodům na stromě.
Terasa - Tienenie závesnou plachtou
Stínění závěsnou stavitelnou plachtou - projekt rodinného domu na míru
Materiál terasy
Samotný povrch terasy může být ze dřeva, kompozitu, dlážděný nebo litý. Tak jak to bývá u všeho, i zde platí, že každý materiál má své výhody i nevýhody. Neexistuje jeden dokonalý materiál, proto výběr povrchu terasy záleží na tom, co preferujete.

DŘEVO
Dřevo se na terasách používá ve formě desek o běžné šířce 120-140mm a délce 3 až 5m.
neprohřívá se na povrchu a lze po něm chodit na boso i v létě
neklouže, zejména pokud použijeme drážkované desky
je třeba ho olejovat alespoň jednou ročně pokud chceme, aby nesešedlo (UV záření ve slunci totiž postupně vytahuje pigment ze dřeva)
životnost záleží na druhu dřeva, vystavení povětrnostním podmínkám a ošetřování.
nejdéle vydrží tvrdé dřeviny jako Ipe nebo teak (cca 20-40 let), nejméně měkké dřeviny jako smrk nebo borovice (cca 10 let).
spáry mezi deskami mohou být problém, pokud vám tam spadne nějaký důležitý předmět
KOMPOZIT
Kompozit se tak jako dřevo na terasách používá ve formě desek o běžné šířce 120-140mm a délce 3 až 5m. Obvykle se jedná o kombinaci plastu a dřeva v určitém poměru s lepícími složkami. Tím, že se jedná o průmyslový výrobek, je velmi důležité jaký kvalitní kompozitní materiál koupíme. Určitě se nevyplatí investovat do těch nejlevnějších, protože ty nemusí vydržet ani 10 let v takovém stavu, aby se nám pořád líbily
bezúdržbovost (není třeba natírat olejem, protože by si měl zachovat barvu)
vyšší životnost než měkké dřeviny (kompozit by měl vydržet cca 25-40 let, pokud je kvalitní)
kvalitní kompozit bývá dražší než dřevo (ovšem údržba již nevyžaduje žádné dodatečné náklady)
více se hřeje jako dřevo
když se poškrábe, je obtížnější ho opravit než dřevěná prkna
spáry mezi deskami mohou být problém, pokud vám tam spadne nějaký důležitý předmět
DLÁŽDENÁ TERASA
Dlážděná terasa musí být zhotovena z mrazuvzdorných dlaždic. Pod dlážděnou terasu je třeba provést pevný betonový základ (například základovou desku o tloušťce 150mm).
dlouhá životnost při kvalitní dlažbě a realizaci vydrží i 50 let
téměř bezúdržbové
tmavší barvy se na slunci velmi rozpálí a hrozí popálení kůže při doteku
pád těžšího předmětu může rozbít dlaždici
betonové dlažby nebo pórovité materiály se hůře čistí od skvrn, jako například rozlité víno nebo olej
LITÉ MATERIÁLY
Litý materiál na terasu představuje například teraco. Pod litou terasu je třeba vyhotovit pevný betonový základ (například základovou desku o tloušťce 150mm).
bezspárovost
dlouhá životnost (i přes 50 let při správném provedení)
vysoká cena, vyšší než kompozitní nebo exotické dřevěné terasy
problém najít zhotovitele
může být kluzkejší než jiné povrchy
Závěr
Ať už se rozhodnete pro jakoukoli terasu, rozhodně nebudete litovat, protože její výhody jsou neocenitelné. Pokud terasu překryjete, tak ji budete moci využívat za každého počasí a stane se z ní jakoby další pokoj. Kromě toho terasa u rodinného domu je právě jeden z hlavních rozdílů oproti bydlení v běžném bytě, takže by byla určitě škoda nenavrhnout ji ke svému rodinnému domu.
Mohlo by Vás také zajímat
Rádi byste se dozvěděli více informací? Napište nám na Facebooku nebo nám pošlete email na adresu uvedenou níže, případně nám zavolejte na uvedené telefonní číslo.
DJS Architecture s.r.o., email: office@djsarchitecture.cz, tel.:  +420 607 699 977