Článek - Katalogový projekt nebo projekt na míru?
Katalogový projekt nebo projekt na míru?
Kdy se vyplatí vybrat si katalogový projekt domu a kdy je lepší zvolit projekt na míru od architekta? V následujícím textu se Vám pokusíme shrnout jednotlivé výhody a nevýhody obou řešení.

V první řadě se podívejme na to, jaký je rozdíl mezi oběma typy projektů.

Kvalita zpracování

Co se týče kvality zpracování projektů, tato je v obou případech závislá na konkrétním projektanta nebo architekta. Nemůžeme proto říci, že katalogový projekt je méně kvalitní než projekt na míru nebo naopak. V mnoha případech může být dokonce katalogový projekt kvalitnější než projekt na míru, protože pokud se katalogový projekt prodá vícekrát, dobrý projektant v něm umí vyladit i ty nejmenší detaily na základě zpětné odezvy od klientů.

Cena za projekt

Co se týče ceny projektů, tady je to jednoznačné. Katalogový projekt stojí zhruba jen třetinu z ceny projektu na míru. Katalogový projekt se totiž prodává pod skutečnou tržní cenu v očekávání, že se prodá několikrát a projektant na něm v konečném důsledku vydělá lépe než na projektu na míru. Pokud se však konkrétní projekt neprodá alespoň čtyřikrát, projektant na něm obvykle skončí ve ztrátě, protože náklady na jeho návrh, prezentaci (vizualizace, internetové stránky, brožury) a také na samotné zpracování projektu jsou poměrně vysoké. Pro Vás to však znamená jen tolik, že pokud najdete katalogový projekt, který Vám opravdu vyhovuje, tak ušetříte docela slušné peníze na projektu. Pokud máte zájem podívat se blíže na to, co všechno obsahuje takový katalogový projekt stavby přečtěte si i náš článek obsah projektové dokumentace.
Katalogový projekt - rodinný dům L110
Kdy se vyplatí zvolit katalogový projekt
1
Pokud najdete projekt, ve kterém Vám vyhovuje dispozice, aniž jste museli dělat zásahy do nosných nebo obvodových stěn.

Posuny nosných nebo obvodových stěn totiž vysoce navyšují cenu katalogového projektu, protože se musí upravit téměř všechny výkresy včetně přepočítání statiky. Tyto ceny změn však již vycházejí ze skutečných tržních cen a vedle "dotované" ceny katalogového projektu (přibližně třetina ze skutečné ceny) se zdají velmi vysoké. Takovými změnami se částečně ztrácí výhoda nízké ceny katalogového projektu.
2
Pokud najdete projekt, který bude sedět na Vaši konkrétní parcelu svými rozměry a orientací oken.

Tento problém se dá v mnoha případech vyřešit zdarma takzvaným zrcadlením projektu - "převrácením" projektu na druhou stranu.
3
Pokud máte rovinatý pozemek.

V případě pozemku ve svahu je téměř vždy lepší navrhnout dům na míru, přesně do konkrétního svahu. Pár tisíc za projekt navíc může totiž rychle ušetřit mnohem vyšší částku za výkopové a betonářské práce při zakládání stavby.
4
Pokud najdete projekt, na kterém se Vám líbí tvar domu a střechy.

Tvar domu je v případě katalogového domu velmi nevýhodné měnit, protože je to obrovský zásah do celého projektu, který ho cenově přibližuje k projektu na míru. Změna střechy je také velmi nákladná kvůli úpravě statiky jakož i množství dalších výkresů. Ostatní drobné úpravy jako barva krytiny střechy, barva omítky nebo rámy oken není obvykle problém změnit ani v průběhu výstavby a tyto změny není třeba ani zakreslit do projektu.
Na co si dát pozor u katalogového projektu

U katalogového projektu musíte brát v úvahu, že konečná cena se ještě mírně navýší o potřebný projekt osazení domu a případné další doplňkové služby, které jsou běžně součástí projektu na míru:

V ceně katalogového projektu, na rozdíl od projektu na míru, není zahrnut projekt osazení domu. Jedná se o výkres situace domu s vyznačením odstupových vzdáleností od hranic pozemku a napojením na inženýrské sítě. Bez tohoto výkresu Vám nevydají stavební povolení a dům by nebylo možné ani vytyčit v terénu.

V ceně katalogového projektu nejsou zahrnuty ani případné projekty přípojek. Pod přípojkou se rozumí potrubí nebo vedení mezi veřejným rozvodů a hranicí pozemku. Nejedná se o velké sumy, ale také mohou mírně zvýšit celkovou cenu projektu.
Řešení elektroinstalací (osvětlení a zásuvek), kuchyňské linky, koupelen a podobně je v katalogovém projektu navrženo pouze univerzální. Z tohoto důvodu si většina stavebníků dohodne individuálně drobné změny přímo se stavební firmou, případně si je dá navrhnout v kuchyňském nebo koupelnovém studiu.
Výhody katalogového projektu
nižší celková cena za projekt (přibližně třetina oproti projektu na míru)
vidíte co kupujete, proto odpadá potřeba architektonického návrhu domu
u některých domech je možnost zažít jeho prostor prohlídkou vzorového domu, případně prohlédnout si ho formou počítačové hry - 3D prohlídka
dodání projektu je velmi rychlé (obvykle 1 až 2 týdny)
Nevýhody katalogového projektu
dům není jedinečný
ne vždy zcela vyhovuje individuálním požadavkům stavebníka
není vhodný na parcely ve svahu ani na určité rozměrově atypické parcely
při rozsáhlejších změnách v projektu se většinou vyplatí zvolit projekt na míru
Rodinný dům na míru - Vila O
Kdy se vyplatí zvolit projekt na míru
1
Pokud chcete mít architektonicky jedinečný dům odrážející Váš vkus a osobnost
2
Pokud máte zájem o dům nadstandardní velikosti (obvykle nad 200m2), při které již nejsou v nabídce katalogové domy
3
Pokud máte parcelu ve svahu nebo atypickou parcelu, na kterou nejsou v nabídce vhodné katalogové projekty
4
Pokud máte speciální požadavky (například fitness místnost, vnitřní bazén, vinný sklípek atd.), které Vám nemůže splnit katalogový dům
Na co si dát pozor u projektu na míru

U projektu na míru je obzvláště důležité vybrat si dobrého architekta nebo projektanta, který Vám navrhne dům přesně dle Vašich přání a zároveň stejně dobře ho i technicky vyřeší. Tím, že se jedná o jedinečnou stavbu, a tedy i projekt, je větší riziko chyb v projektu. Zde je třeba říci, že v naší praxi jsme se snad ještě nesetkali s projektem, kde bychom nenašli nějakou chybu, ale podstatné je to, aby tyto chyby byly drobného charakteru a nijak nepredražovali stavbu.
Výhody projektu na míru
dům je jedinečný
projekt vyhovuje individuálním požadavkům stavebníka
je vhodný na parcely ve svahu i na rozměrově atypické parcely
Nevýhody projektu na míru
vyšší celková cena za projekt
nevidíte co kupujete - je nezbytný architektonický návrh domu
není možnost zažít jeho prostor formou prohlídky - případně jen počítačovou 3D simulací za poměrně vysokou cenu
dodání projektu je pomalejší (obvykle 5 až 10 týdnů)
Závěr
Pokud najdete takový katalogový projekt, který Vám opravdu vyhovuje svojí dispozicí i vzhledem a zároveň Vám "sedí" na pozemek, pak je jednoznačně lepší volbou takový katalogový projekt. Vidíte předem co kupujete a zároveň si šetříte čas i peníze. Pokud však nenajdete vhodný katalogový projekt, případně máte atypickou parcelu nebo speciální požadavky na dům, pak je lepší dát si vypracovat projekt na míru. Za cenu přibližně 3 až 5% z ceny stavby můžete mít jedinečný projekt domu vypracován přesně na míru Vašim požadavkům, který vytěží maximum z Vaší parcely. Kromě toho si v procesu návrhu a zpracování projektu, v rozhovoru s architektem nebo projektantem, mnohdy uvědomíte věci, na které byste jinak přišli až v průběhu užívání stavby, a které byste pak zbytečně litovali. Tato přidaná hodnota je někdy daleko vyšší než navíc vynaložené peníze za projekt.

Pokud máte zájem, podívejte si i naši nabídku katalogových rodinných domů, případně reference našich projektů na míru.

Ceny projektů na míru najdete v našem ceníku projekčních služeb.
Mohlo by Vás také zajímat
Rádi byste se dozvěděli více informací? Napište nám na Facebooku nebo nám pošlete email na adresu uvedenou níže, případně nám zavolejte na uvedené telefonní číslo.
DJS Architecture s.r.o., email: office@djsarchitecture.cz, tel.:  +420 607 699 977