Abychom mohli odpovědět na tuto otázku, musíme nejprve vědět z čeho se skládá cena projektu, kterou si od nás řekne projektant. I pokud si vyberete nejmenší rozsah projekčních prací (pouze projekt pro stavební povolení bez návrhu domu a jiných požadavků) a budete chtít naprojektovat jen malý dům (řekněme kolem 90m2), projektant si řekne o 40 000 Kč až 50 000 Kč. Možná si řeknete, jak je to možné? Vždyť to je zlodějství! Problém je v tom, že každý projekt má jisté fixní náklady a musí obsahovat jisté součásti, bez ohledu na velikost navrhovaného domu. Každý projekt pro stavební povolení (i pro malý rodinný dům) obsahuje následující náklady, které by měl klient zaplatit:
1. Náklady na projektanty
a) projekt stavební části (technická zpráva, všechny půdorysy, řezy a pohledy na stavbu, které vypracuje projektant nebo architekt) b) projekt vytápění (vypracuje projektant topení) c) projekt zdravotechniky (kanalizace a vodovod - vypracuje inženýr zdravotechnik) d) projekt elektroinstalací (vypracuje oprávněný projektant na elektroinstalace) e) projekt statiky (vypracuje statik) f) projekt požární ochrany (vypracuje projektant požární ochrany)
Architekt nebo inženýr musí z ceny projektu domu zaplatit minimálně pěti odborných projektantů (říká se jim také profesisté) z bodů 1b) až 1f). U menších projektů vezme jejich honorář zhruba polovinu z ceny, kterou zaplatíte za projekt.
2. Náklady na tisk a kancelářské potřeby
Všechny výkresy se tisknou obvykle 5-krát, přičemž většina projektantů si je dává tisknout externě, protože vlastnit plotter (velká tiskárna na formát A2 a A1 pod.) je ještě dražší řešení, pokud nemáte velké množství zakázek. Menší náklady představují i kancelářské potřeby na expedici projektu (desky, vazba, obálky, samolepicí fólie a podobně).
3. Náklady na kancelář a energie Pronájem kanceláře, její zařízení a náklady na energie.
4. Jiné náklady: počítač, software, účetnictví a marketing
Počítač a software je třeba obměňovat zhruba každé 4 roky. Rovněž náklady na vedení účetnictví a alespoň minimální náklady na marketing ve formě webové stránky, aby si projektant do budoucna zajistil práci.
Kromě všech zmíněných nákladů musíte v ceně projektu samozřejmě zaplatit i práci projektanta či architekta, která se i při malých projektech na stavební povolení pohybuje v rozmezí kolem 50-60 hodin. Když vezmete v úvahu fakt, že i na malém projektu pracuje minimálně šest vysokoškolsky vzdělaných lidí, kteří spolu odpracují více než 100 hodin práce a každý z nich má určité náklady, pak se už tyto, na první pohled přemrštěné částky, nezdají vůbec vysoké.
Proč je katalogový projekt domu mnohem levnější než individuální projekt?
Při katalogovém domě projektant předpokládá, že ho prodá vícekrát. Z praxe můžeme říci, že průměrná cena katalogového projektu se pohybuje kolem 30 000 Kč. K této částce musíte ještě připočítat přibližně 4 000 Kč za projekt osazení a průměrně zhruba 3 000 Kč za projekty přípojek (řekněme 1-2 potřebné přípojky). Individuální projekty rodinných domů totiž v ceně tyto položky již zahrnují. Tímto se u domu běžné velikosti 120m2 dostáváme na cenu 37 000 Kč za katalogový projekt oproti přibližně 85 000 kč za srovnatelný individuální projekt pro realizaci stavby. Vidíme, že skutečná cena katalogového projektu je přibližně třikrát vyšší, to znamená, že projektanti počítají s tím, že katalogový projekt domu prodají minimálně třikrát, v opačném případě skončí na něm ve ztrátě. Při katalogovém projektu tedy platíte jen zhruba třetinu skutečné ceny projektu.
Proč jsou změny v katalogovém projektu tak drahé?
Teď když už víme, že cena katalogového projektu představuje zhruba jen třetinu skutečné ceny projektu, známe i odpověď na otázku proč jsou změny v katalogovém projektu tak drahé. Řekněme, že chcete změnit pouze sklon střechy katalogového domu a projektant si od Vás veme 12 000 Kč. Když si to porovnáte s cenou celého projektu 30 000 Kč, řeknete si, že je to příliš mnoho, vždyť taková na pohled drobná změna představuje téměř 40% z ceny projektu. No pokud vezmeme v úvahu fakt, že skutečná cena katalogového projektu se pohybuje kolem 85 000 Kč, tak potom tato změna představuje už jen 14% z celkové ceny projektu, což je částka přibližně přiměřená rozsahu změn v projektu. Z tohoto důvodu se právě při katalogových projektů rodinných domů zdají jakékoli změny v projektu velmi drahé, a z tohoto jistého důvodu jejich většina projektantů i nerada dělá. Vědí, že lidem se ceny změn budou zdát příliš vysoké a kromě toho na projektu bez změn vydělají lépe a s méně starostmi.
Rádi byste se dozvěděli více informací? Napište nám na Facebooku nebo nám pošlete email na adresu uvedenou níže, případně nám zavolejte na uvedené telefonní číslo.