Jednoduchý tvar domu
Další důležitou zásadou je co nejjednodušší tvar bez zbytečných zalomení a odskoků fasády a střechy. Tento požadavek je částečně v rozporu se zajímavým architektonickým řešením fasády, ale neznamená to automaticky nudnou a ošklivou fasádu. Šikovný architekt umí navrhnout pěkné fasády i pro pasivní domy, které jsou obecně v tomto smyslu nejtvrdším oříškem.
Orientace rodiného domu
Důležitým faktorem, který víte, jak budoucí investoři a stavebníci ovlivnit, je orientace rodinného domu na pozemku, respektive v dřívější fázi i výběr samotného pozemku, který má významný vliv na energetickou náročnost budoucí stavby. U pasivních domů je to kriticky důležité. Orientace pozemku, svažitost, poloha přístupové cesty a bezprostřední okolí, to vše jsou faktory, které v konečném důsledku vliv na výslednou potřebu tepla na vytápění. Výběr z projektů rodinných domů je velký, proto pokud chcete zlepšit jeho energetickou bilanci, vyberte si takový, který má velké prosklené plochy na fasádě, které budete mít na svém pozemku orientované na jih. Výhodu mají individuální navrhované projekty domů, kde všechny tyto faktory dokáže chytrý a zkušený architekt přetavit do reality.
Tepelné izolace
V celkové bilanci potřeby tepla na vytápění kromě výše zmíněných faktorů hrají nejdůležitější roli dostatečně silné a z hlediska tepelných mostů dobře vyřešené tepelné zaizolování domu. Kvalita a tloušťka tepelné izolace, kromě minimálních hodnot požadovaných technickými normami, závisí na návrhu architekta - projektanta na základě Vašich požadavků na energetickou náročnost domu. Samozřejmou součástí obvodových stěn musí být okna a dveře s výplní z izolačních trojskel a tomu odpovídajících rámů. Bez nich se není možné přiblížit k úrovni nízkoenergetických domů (potřeba tepla na vytápění <50 kWh / m2.rok).
Cena za vytápéní
Ze zkušeností je třeba říci, že z pohledu vlastníků domů ani není tak důležitá potřeba tepla jako celková cena, kterou bude třeba za vytápění zaplatit. Výslednou cenu samozřejmě ovlivňuje nastavení vnitřní teploty a způsob větrání lidí v domě, tak délka topné sezóny a venkovní teploty během ní. Pokud tyto faktory zanedbáme a budeme uvažovat normovou zimu a normové chování lidí (podmínky dle ČSN 73 0540), tak výpočet spotřeby tepla na vytápění bude násobkem vytápěné plochy domu (pozor, počítá se i plocha obvodových a vnitřních stěn - nezaměňovat s užitnou plochou) a potřeby tepla na vytápění v kWh / m2.rok. Takto dostanete celkovou hodnotu tepla v kWh.
Podle toho zda topíte na plyn nebo elektřinu si třeba prohlédnout na stránkách vašeho dodavatele energie v příslušné tarifu kolik Vás stojí v korunách jedna kWh. Znásobením počtu spotřeby energie (tepla) v kWh s jednotkovou cenou od dodavatele zjistíte výslednou cenu, kterou zaplatíte za topení ve Vašem domě. Jednotkovou cenu energie od dodavatele nezapomeňte spočítat z hodnoty za distribuci a za dodavatele (např. RWE a ČEZ). Na obrázku níže je příklad tří rodinných domů s různou potřebou tepla na vytápění a výslednou cenou za vytápění plynem.