Stavba domu z pórobetonu
Stavba domu z cihly
Z jakého materiálu stavět rodinný dům? Cihla nebo pórobeton?
V tomto článku se dozvíte rozdíly mezi dvěma nejpoužívanějšími materiály pro obvodové a vnitřní stěny rodinných domů. Těmito materiály jsou v našem regionu cihla a pórobeton. Nejprve se podívejme na to, jaký mají vliv na celkovou cenu stavby domu.

Vliv ceny zdicího materiálu na stavbu domu

V první řadě je třeba říci, že význam druhu použitého zdicího materiálu se z finančního hlediska většinou až příliš přeceňuje. Při standardním projektu rodinného domu, resp. projektu bungalovu, tvoří celková cena za zdící materiál pouze přibližně 6% z ceny stavby samotného domu. Čili i v případě, že dokážeme sehnat materiál, který je o třetinu levnější než druhý, rozdíl bude maximálně 2% z celkové ceny stavby domu. To platí za předpokladu, že pracnost obou použitých materiálů je přibližně stejná. Z tohoto pohledu se materiálu stěn přisuzuje mnohem větší finanční význam než je přiměřené.

V následující části si rozebereme jednotlivé rozdíly mezi nimi.

Jak nastavit kritéria výběru

Před samotným výběrem je vhodné zeptat se sám sebe, které vlastnosti stavebního materiálu jsou pro mě důležité? Je to životnost, pevnost, tepelně izolační vlastnost, akustika, kotvení předmětů na stěnu, nasákavost, vzduchotěsnost, pracnost při výstavbě nebo náročnost pro vedení rozvodů elektřiny, vody a kanalizace? Na základě odpovědí na uvedené otázky si budete umět snadněji vybrat.

Cihla versus pórobeton

Životnost - je přibližně stejná u obou materiálů.

Pevnost
- z hlediska pevnosti je na tom cihla lépe než pórobeton.

Tepelněizolační vlastnosti - lepší vlastnosti má pórobeton, protože je homogenní ve všech směrech (stejná struktura v celém objemu tvárnice).

Akustika je při stejné tloušťce obou materiálů lepší u cihly, nakolik cihly jsou těžší. Je třeba ale říci, že u obvodové zdi to není až tak velmi důležité, protože rozdíly jsou malé a většina hluku přijde do interiéru přes okna..

Kotvení předmětů na stěnu, např. kuchyňská linka, se určitě dělá lépe do pórobetonového zdiva jako do děrované cihly (plná pálená cihla byla z tohoto hlediska nejlepší). Cihla je totiž děrovaná a její střep je křehký, zatímco pórobeton je plný v celém průřezu. Navíc do pórobetonu netřeba vrtat s příklepem. Použít třeba určitě správné hmoždinky, např. univerzální hmoždinky typu Fischer UX.

Nasákavost je vlastnost, která není až tak důležitá, neboť každé zdivo musí být chráněno proti vodě a vlhkosti. Z hlediska celkové nasákavosti je na tom mírně horší pórobeton,

Vzlínavost je výrazně nižší u pórobetonu, což znamená že vlhkost Vám nevystoupí na stěnách do velké výšky..

Vzduchotěsnost se mnohem lépe dosahuje u pórobetonu, protože ten nemá velké vzduchové dutiny jako cihla. Tento parametr je důležitý hlavně u pasivních domů, svůj význam má i při nízkoenergetických a ultra nízkoenergetických domech..

Pracnost při stavbě je jednoznačně nižší u pórobetonu (čili i levnější cena práce), kde 1 m2 stěny postavíte za přibližně 65% času potřebného pro cihlu. Souvisí to zejména s tím, že pórobetonové tvárnice jsou větší než cihly a mají i mírně vyšší přesnost..

Drážkování pro rozvody elektřiny, vody a případně kanalizace se provádí výrazně jednodušší u pórobetonu. Tyto práce následně šetří peníze za elektrikáře a instalatéry, kteří si započítávají drážkování stěn do ceny díla.

Kdy se musím definitivně rozhodnout

V každém projektu domu musí být definován použitý stavební materiál. Pokud si dáváte vypracovat projekt na míru, víte se s architektem předem dohodnout na konkrétním použitém materiálu, což znamená, že rozhodnout byste se měli již ve fázi projektování stavby.

Pokud si koupíte katalogový projekt domu, tam je už konkrétní materiál navržen a to obvykle cihla nebo pórobeton, jelikož tyto dva materiály odrážejí preferenci absolutní velké většiny populace. Pokud Vám naprojektovaný materiál nevyhovuje, katalogový projekt domu není třeba upravovat, protože oba stavební materiály jsou poměrně jednoduše zaměnitelné při realizaci stavby.

V našich katalogových projektech domů používáme převážně pórobeton, protože při stavbě je snazší nahraditelný cihlou jako v opačném případě (cihla má vyšší pevnost v tlaku).
Pórobeton versus cihla - srovnání vlastností
Závěr

Historicky nejoblíbenější materiál byl u nás vždy cihla. Z cihly stavěli již naši předkové. Z tohoto důvodu je dodnes obecně nejoblíbenějším stavebním materiálem. Dnešní cihly však s těmi původními (plnými pálenými) mají už jen velmi málo společného. Kvůli přísným požadavkům na zamezení tepelných ztrát přes stěny je v nich mnohem více vzduchu ve formě vzduchových dutin (vzduch tepelně izoluje). Tímto opatřením ztratili cihly z velké míry svou akumulační schopnost, váhu a pevnost. Dnešní moderní cihly a pórobetonové tvánice jsou z tohoto důvodu svými vlastnostmi velmi podobné.

Toto srovnání z uvedených důvodů nemá jednoznačného vítěze a finální rozhodnutí je proto na Vás a Vašich preferencích. Cílem článku je pomoci Vám zorientovat se v množství porovnávaných vlastností těchto dvou nejpoužívanějších materiálů.
Mohlo by Vás také zajímat
Rádi byste se dozvěděli více informací? Napište nám na Facebooku nebo nám pošlete email na adresu uvedenou níže, případně nám zavolejte na uvedené telefonní číslo.
DJS Architecture s.r.o., email: office@djsarchitecture.cz, tel.:  +420 607 699 977