Při výběru pozemku a projektu rodinného domu začíná náročná cesta za vysněným domovem. Většina z nás v něm plánuje strávit značnou část svého života, proto výběr vhodného projektu nepodceňujte. Projekty domů si u nás proto můžete vybrat nejen na základě jejich vzhledu, ale také podle půdorysu, počtu pokojů či tvaru do L.
Projekty na míru Rádi Vám navhrneme projekt na míru Podívejte se na naše návrhy
Co všechno projekty rodinných domů od DJS Architecture obsahují?
Všechny projekty vypracováváme tak, abyste obdrželi nejen stavební povolení, ale mohli dům bez problémů také postavit.
Námi dodávané projekty katalogových rodinných domů jsou zpracovány ještě podle zákona č. 183/2006 Sb. (Starý stavební zákon). V současnosti je od 1.7.2024 v platnosti nový stavební zákon č. 283/2021 Sb., přičemž platí přechodné období, během kterého je do 30.6.2027 možné použít ve stavebním řízení i projekt zpracovaný podle starého stavebního zákona č.183/2006 Sb. Do tohoto termínu bude možné projekty podávat i schvalovat podle dosavadních prováděcích předpisů.
Obsah dodávané projektové dokumentace:
1. Projekt stavební části průvodní zpráva, souhrnná technická zpráva, výkresy v měřítku 1:50 - základy, všechny půdorysy, řez, krov, všechny pohledy, detaily, výpisy podlah, oken, dveří, zdiva, střešní krytiny a výkaz výměr a materiálů.
2. Projekt statiky technická zpráva, statický výpočet, výkresy skladby stropů, výkresy výztuže a tvaru stropních desek, věnců, překladů a schodišť a výkaz materiálu.
3. Projekt vytápění technická zpráva, výpočet spotřeby energie na vytápění, výkresy rozvodů ústředního topení, schéma zapojení kotle, umístění, dimenze vytápěcích těles a výkaz materiálu. Projekt vytápění je vypracován pro plynový nebo elektrický zdroj vytápění (klient si může zvolit alternativu v rámci ceny projektu).
4. Projekt zdravotechniky technická zpráva, výkresy vnitřního vodovodu, domovní kanalizace, domovního plynovodu a výkaz materiálu. 5. Projekt elektroinstalací technická zpráva, rozvody zásuvkové, světelné a motorické elektroinstalace, slaboproudé rozvody, schéma rozvaděče, výkres hromosvodu a výkaz materiálu.
6. Projekt požární ochrany technická zpráva, případně výkres odstupových vzdáleností v měřítku 1: 100
Pokud vás zajímá, proč jsou jednotlivé části důležité, na stránce obsah projektové dokumentace si můžete přečíst jejich podrobnější popis.
Jak si vybrat projekt rodinného domu?
Na začátku se zaměřte na velikost domu, požadované soukromí, jak jej chcete zařídit a na velikost a tvar stavební parcely.
Rozhodněte se i na základě odpovědí na tyto základní otázky: Kolik pater by měl váš dům mít? Kolik ložnic potřebujete? Potřebujete pokoj pro hosty či pracovnu? Ve které místnosti se nejvíce zdržujete? (Měla by být největší.) Chcete velkoplošná okna až na zem nebo klasická okna s parapetem? Plánujete krytou terasu? Vadí vám okna vedoucí k sousedům? Jsou pokoje dostatečně velké, abyste je zařídili podle svých představ? Budete mít dostatek úložného prostoru? Je váš pozemek rovný nebo svařitý? Na kterou světovou stranu by měly být orientovány obytné místnosti? Dokážete si představit bydlet v něm také za 10 let?
Už máte jasnější představu o rodinných domech a projektech k nim, nebo stále tápete? Největším problémem často bývá rozhodnout se mezi bungalovy či projekty patrových rodinných domů. Shrnuli jsme proto pro vás výhody obou.
Výhody bungalovu Snáze s něm vybudujete bezbariérové přístupy. Výstavba bungalovu je oproti patrovému domu většinou o pár měsíců rychlejší. Místnosti je možné navrhnout bez ohledu na návaznost s dalším podlažím. Nabídka projektů bungalovů je širší než u ostatních typů katalogových projektů domů.
Výhody patrového domu Jednodušeji oddělíte denní a noční část domu. Z vrchního podlaží získáte lepší výhled na okolí. Dvě patra poskytují možnost vytvoření polozapuštěného podlaží do svažitého pozemku, pokud řešíte projekt rodinného domu ve svahu. Ušetříte plochu na pozemku.
Při rozhodování, jaké moderní projekty rodinných domů jsou pro vás nejvhodnější, se spíše zaměřte na jejich funkčnost než na pěkné vizualizace. Svá rozhodnutí proberte také s dalšími členy domácnosti. Díky tomu zjistíte, jaké potřeby a požadavky mají vaše ratolesti nebo partner.
Je lepší katalógový projekt domu nebo projekt domu na míru?
Katalogové projekty domů jsou výhodnější zejména kvůli ceně. Zaplatíte za ně zlomek ceny ve srovnání s projektem na míru. Také ušetříte čas, protože nemusíte čekat na jeho vypracování. Navíc, katalogové projekty už byly s největší pravděpodobností postaveny vícekrát. Proto je vyšší šance, že na nich projektant díky zpětné vazbě od klientů už „vychytal všechny mouchy“. Snadno je tedy využijete jako projekty rodinných domů na klíč.
Pokud jste mezi katalogy rodinných domů nenašli stavbu, která by seděla na váš pozemek, v některých případech pomůže zrcadlení některého z návrhů. To je zahrnuto v ceně našich projektů. Rovněž za příplatek můžete nechat půdorys upravit. Změnit můžete také materiál, ze kterého je dům postaven. Například, pokud preferujete projekty dřevodomů, všechny naše návrhy domů se dají upravit do této verze.
Projekt rodinného domu na míru oceníte zejména v případě atypických pozemků. Většinou se tak setkáváme s navrhováním originálních projektů rodinných domů ve svahu či na nerovnoměrné parcele. Sice za originalitu připlatíte, ale můžete při zakládání stavby ušetřit na výkopových a betonářských pracích. Zkušení architekti totiž vždy přijdou s originálním řešením, nad kterým jste pravděpodobně neuvažovali a které vám může ušetřit peníze.
Výhodný je i tehdy, pokud žádný katalogový projekt na dům nevyhovuje vašim požadavkům. Pokud jste mezi katalogovými projekty domů nenašli to pravé, rádi vám pomůžeme s návrhem projektu domu na míru.
Jak dlouho trvá vyhotovení projektu rodinného domu a jaká je jeho cena?
Obvykle dodáme projekt rodinného domu do 10 dnů od přijetí 30% zálohy z jeho celkové ceny. Pokud si v projektu přejete dodatečné změny, lhůta dodání se prodlouží podle náročnosti a rozsahu úprav. Nemusíte se však bát, o všem vás budeme předem informovat. V ceníku doplňkových služeb najdete orientační cenu případných změn v projektu rodinného domu.
Jakou formou projekt domu obdržím?
Pokud vás u nás osloví nějaký katalogový rodinný dům, projekty k nim obvykle posíláme na vámi určenou adresu kurýrem. O poštovné a balné se starat nemusíte, je zahrnuto v ceně projektu. Máte-li zájem, můžete si jej vyzvednout také v naší kanceláři v Brně. Nevíte, jak se k nám dostat? Adresu, otevírací dobu či telefonní číslo najdete v kontaktech.
Kolikrát mohu projekt rodinného domu použít?
Projekt rodinného domu můžete použít jen na jednu stavbu, neboť se váže na konkrétní parcelní číslo
Proč nazýváme projekty domů písmenem a číselným kódem?
Písmeno v názvu rodinného domu označuje jeho základní tvar. Například L znamená, že je projekt navržen do tvaru L. Následující číslo představuje přibližnou plochu všech místností. Pokud se za písmenem nachází číslo 2, jedná se o dvoupodlažní dům. Díky tomu přímo z názvu zjistíte nejdůležitější informace, jako jsou tvar, velikost a počet podlaží.
Co všechno potřebujete ke stavebnímu povolení?
Podmínky vydání stavebního povolení se často liší od stavebního úřadu v konkrétní oblasti. Proto se raději předem informujte na svém příslušném stavebním úřadě o všech požadavcích, které potřebujete splnit. Zjistěte, jak vyřídit stavební povolení a co všechno má správná žádost o stavební povolení obsahovat.
Praktické rady a informace k výběru projektu rodinného domu
Všechny další tipy najdete podrobně zpracované v praktických radách před stavbou. Máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy, neváhejte nás kontaktovat. Naši profesionálové s dlouholetými zkušenostmi vám rádi poradí.
Rádi byste se dozvěděli více informací? Napište nám na Facebooku nebo nám pošlete email na adresu uvedenou níže, případně nám zavolejte na uvedené telefonní číslo.